100 - Pocta maratoncům

Původní myšlenka byla vyběhnout jen ve dvou  – Petra Pastorová za MK Seitl Ostrava a David Bíbrlík za BK Ludgeřovice. Proč však neudělat akci větší a nevzdat tak společně hold prvorepublikovým maratoncům. Zasloužil by si to nejen Oskar Hekš, ale i ti, kteří Slezský marathon zorganizovali a ještě i sami běželi. Propozice se budou rozrůstat dle množství přihlášených běžců (a cyklistů).

KDY: V sobotu 12.8.2023. Start bude v 16:36 hod., tj. na minutu přesně jako před 100 lety. Doporučuji být na místě již v 16:00 hod. V cca 16:20 proběhne focení všech účastníků – tohle foto + foto běžců před 100 lety by poté mělo být námětem Pamětního listu akce – tak ať tam nechybíš.

START: Start běhu bude před Slezským divadlem v Opavě (tak jako před 100 lety). Budeme se snažit zajistit auto pro převoz věcí běžců ze startu do prostoru cíle. Finální info zde bude pár dní předem.

CÍL: Cíl závodu bude na stadionu MK Seitl Ostrava.

JAK: Pokud se necítíš na běh, můžeš s námi vyjet na kole. Podobně jako před 100 lety bude potřeba doprovod běžců, který zajistí jejich občerstvení.

TEMPO: Počítám s tím, že se roztrháme do skupinek a každý si najde tu svou. Prosím jen, abychom ve městě Opava běželi cca první 1,5 kilometru společně (než doběhneme k řece). Bude to tak snazší pro koordinaci dopravy. Ti rychlejší můžou na pomalejší počkat na trase v jedné z mnoha hospůdek.

DRESSCODE: Tehdy borci běželi v klubových dresech. Pokud jsi členem taky nějakého klubu, budu rád pokud poběžíš ve vašem dresu.

PAMĚTNÍ TRIČKO: Do 1.8.2023 je možné objednat a uhradit předem. Motiv trika a velikosti jsou uvedeny zde – cena pouze 230 Kč

DOPRAVA:VLASTNÍ

V roce 1923 bylo doporučeno běžcům či divákům využít přímý vlak z Ostrava-Svinov do Opavy v čase 14:55 hod. O 100 let později, tedy 12.8.2023 vyjede vlak již ve 14:41 hod. V Opavě budeš v 15:13 a na místo startu to je 1km. Dost času ještě na kafe. Úplná nouzovka je vlak 15:41 s příjezdem 16:14 hod.

Případně doporučuji nechat auto v místě cíle – u stadionu a přejít 1km na vlakovou zastávku Ostrava – Třebovice. Tudy projíždí výše citované vlaky.

Do Opavy je možné se také dostat vlakem z Hlučína nebo využít autobusové spojení.

Odjezd z cíle buď vlakem ze zastávky Ostrava Třebovice na Ostrava Svinov nebo cca 1,2km na tramvajovou zastávku Dílny DP.

TRAŤ: Délka trati bude původní, tj. 31-33 km. Původní trať z Opavy do Ostravy vedla po dnešní silnici č.11, která má dnes místy dálniční charakter. Běžet zde by bylo nemožné, stejně tak jako úseky v Ostravě. Trať povede cyklostezkami přes Velké Hoštice/Kravaře/Dolní Benešov/Děhylov. Trať nebude značena – stáhni si GPX

Mapa a popis tratě

OBČERSTVENÍ: Díky příspěvku firmy Unimerex s.r.o. nachystáme na 14. km v Kravařích – Olšinkách a na 24. km v Jilešovicích občerstvovací stanici (vodu + něco sladkého). Zde budou také záchody. Po trase budeme probíhat kolem šesti hospod, kde bude možné dočerpat tekutiny i jídlo.

STARTOVNÉ: neplatí se

Akci chceme udělat jako čistě charitativní. Budeme rádi, pokud přispěješ na NF Kulíšek. Použít můžeš předchystaný QR kód s částkou 200 Kč. Právě tolik v přepočtu platili tehdejší borci startovné do závodu. Zaplatit však můžeš libovolnou částku – číslo účtu 123-1518900227/0100
Moc děkujeme.

A CO V CÍLI? Plán je nachystat soudek/soudky piva, nějakou kofolu, špekáčky, hermelíny na gril a posedět po společném běhu ať můžeme probrat nejen dnešní zážitky. Jídlo a pití zajistí také Unimerex s.r.o.  V případě špatného počasí posedíme uvnitř.