Jak si správně uvázat tkaničku?

Několik rad vázání tkaniček od bot

Pří výběru boty se samozřejmě díváme na parametry obuvi a zda vám na noze sedí či nikoliv a neméně důležitý je i samotný pocit v obuvi a její vzhled a v obchodě si ji můžeme vyzkoušet na pár metrech. Zásadní věc co v obchodě nezjistíte jak se bude chovat bota při delším běhu, kde se  můžou objevit různé vice či méně závažné nepříjemnosti, jako jsou otlaky, puchýře, černé nehty, vyzouvání paty atd. A proto vám ukážeme několik možností jak se díky změně šněrování tkaniček můžete tyto nepříjemnosti velmi efektivně zmírnit nebo případně zcela odstranit. Doporučujeme vždy však vyzkoušet více možnosti a tím zjistíte co vám nejvíce vyhovuje.

Standardní uvázaní neboli šněrování tkaniček

Tímto způsobem se váže veškerá běžecká obuv všech značek. Většinou směr vázaní určuje pak možnost dotáhnutí. Můžete využít obrácené vázaní a to tak že první dvě očka bude tkanička pod oky místo nad nimi.

Fixace paty

Nejčastější problém běžců je úzká pata a následné vysouvaní nebo volnější pohyb v oblasti paty. Tkaničky uvážeme podle uvedeného obrázku tím, že konec tkaniček podvlečeme pod tkaničkou mezi posledními oky. Tím docílíme pocit pevnější paty a taky jistotu, že v případě rozvázaní tkaniček nám boty budou stále pevně sedět na noze a nemusíme se při závodě zdržovat zavazováním.

Bolení prstů nebo černé nehty

Velmi častá a nepříjemná se stane běžcům, že se jim otlačí palce a nebo zčernají nehty, jelikož nemají příliš prostoru pro volnost v botě. Proto můžeme využít toto diagonální vázaní. jak máte ukázáno na obrázku. Na obrázku vidíte levou botu, pravou botu uděláme naopak. 

Široká přední část nohy

Vázaní bude vhodné pro běžce, kteří mají širší přední část nohy a potřebuji trochu prostoru.

Široké chodilo

Díky tomuto vázaní si můžete trochu rozšířit prosto pro chodidlo. Vždy je důležité aby vám noha dobře pasovala do boty a zbytečně se v botě nepohybovala.

Úzké chodilo

Díky tomuto vázaní lépe botu zúžíte a je snadnější na uvazovaní než standardní vázání

Úzká pata a široká přední část nohy nebo obráceně

Tímto vázáním si můžete regulovat přední nebo zadní část boty.

Těsná bota u kotníku

Pokud vás bota tlačí u kotníku, zkuste toto vázaní.

Vysoký nárt

Tímto úvazem uvolníme nárt akorát musíme vyzkoušet, které křížení vynecháme, tak aby nám úvaz nejvíce vyhovoval.