| Autor: David Bíbrlík


RBP Ostrava City Marathon
Trasa 2023 – změna

Pablo Picasso údajně řekl „Všechno, co si dokážeš představit, je skutečné.“ Měli jsme více, než jen představu, ale skutečnost se bohužel nenaplnila. Půlmaratonská/maratonská trať se mění na 2 resp. 4 okruhy v samotném centru Ostravy. Trasa závodu je k náhledu v propozicích.

Níže uvedený popis trati je tedy naším přáním do roku 2024…

0,1. km

Je neděle 10.9.2023 a přesně v 10:00 hod. zazní startovní výstřel. Start závodu proběhne v těsné blízkosti Národního divadla moravskoslezského. To zahájilo svoji činnost přesně 4 roky před Slezským marathonem, tedy 12.8.1919 Od samého počátku má divadlo čtyři umělecké soubory – opera, opereta, činohra a balet. Jak velké drama to dnes bude se teprve uvidí. Ničeho se neboj a vyběhni vstříc skvělému zážitku.

0,5. km

To, co je pro Pražáka Václavské náměstí je pro Ostraváka náměstí Masarykovo. V rohu náměstí si můžeš všimnout staré ostravské radnice, která svoji úlohu plnila do roku 1930. Pro nás běžce má však tohle místo jiné kouzlo. Právě zde se totiž konaly v letech 1923-1930 slavné štafetové běhy Napříč Ostravou. Důvod byl jasný – dostat lehkonohou atletiku do širšího povědomí Ostraváků.

Závod jednotlivců a tříčlenných družstev se konal na 2 400 m dlouhém okruhu a soutěžilo se o pohár Látalův. Ten putoval po celé Moravě (Ostrava, Přerov, Brno, Zlín). V roce 1926 zde zvítězila velká hvězda Václav Vohralík (SK Židenice). Soutěž zanikla v roce 1930, kdy potřetí a natrvalo vyhráli do svého držení pohár borci z SK Baťa Zlín. Bohužel se nenašel další dárce poháru…

1,4. km

Právě zde poznáš, že Ostrava už dávno není černá, ale zelená. Komenského sady. Plíce Ostravy. Užij si krásnou rovinku a zaposlouchej se do šumění řeky Ostravice. Po dalším kilometru budeš probíhat kolem památníku Rudé armády, která osvobodila Ostravu 30.4.1945. Zejména kluky potěší vystavené exponáty. Na kochání však není čas. Otočka o 180°a běžíme dál.

4. km

Právě v těchto místech budeš probíhat pod magistrátem města Ostravy. Je neděle, takže tu včil  nikdo nerobí, přesto zkus zamávat do oken. I díky těmto lidem se dnes koná náš závod. Díky za to! Na vyhlídkovou plošinu nové radnice se dnes nepodíváš (doporučujeme si tu zajít jindy). Proběhneš přes Prokešovo náměstí, které je pojmenováno po významném starostovi Moravské Ostravy Janu Prokešovi (v letech 1918-1935).

5. km

Z Prokešova náměstí vyběhneš na ulici 30. dubna. Proč název s tímto datumem? Správně, odpověď byla výše v textu. Pro nás běžce je však důležitý 5. kilometr. Právě v těchto místech se před zaniklou restaurací „U koule“ v letech 1919 /1920 pravidelně konaly jedny z prvních běhů v Ostravě. Tehdy se to tu však jmenovalo nám. Františka Sokola Tůmy, které přejmenovali poté na náměstí Karla Marxe.

5,5. km

Tady pozor. Na 5,5 km budeš křižovat Stodolní ulici. Důležité – musíš běžet rovně. Pokud zahneš doleva/doprava, tak tě tamní život vtáhne a už tě nepustí. Zkus zrychlit. To pomůže. Navíc to budeš potřeboval, protože následující 1,5 km bude nuda (i Ostrava je někdy šedá). Trasa povede přes Frýdlantské mosty, které toužebně prosí o svoji revitalizaci. Cesta vede po hlavní dopravní tepně – ulici 28. října.

7. km

Po prvé straně uvidíš stát Dům kultury města Ostravy. Ten byl postaven v roce 1961 ve stylu socialistického realismu. To však není důležité. Zkus se přenést v čase zpět. Na konci roku 1922 zde stála první „opravdická“ atletická dráha v Ostravě (i v širokém okolí). Právě zde tak padaly první rekordy. V roce 1924 byla postavena krytá tribuna (projekt Antonín Schindler). Hřiště však nesloužilo pouze fotbalu a atletice. V zimní sezóně 1928/1929 se zde hrál právě před krytou tribunou také hokej. Tým kolem Viléma Rokyty tak položil základ dnešnímu hokejovému klubu HC Vítkovice.

V levé části fotografie můžeš vidět budovu krematoria, které bylo jako první na Moravě otevřeno v roce 1925. V místech, kde stálo krematorium zahneš doleva na ulici Na jízdárně a následně na ulici Zelená. Ta tě dovede až na třídu 1. máje, která je pro nás běžce zase zcela zásadní.

8. km

V okamžiku Tvého napojení na ulici 1. máje budeš probíhat pouze 300 m od míst, kde se konal první běžecký závod v Ostravě na 4 000 m. Stalo se tak 21.4.1919 Vzbudí dnes úsměv, když si připomeneme, za jakých podmínek se tyto první závody konaly. Na nejživější třídě Mariánských Hor byl úředně zastaven provoz a závodníci si v tvrdé vozovce vykopávali krumpáčem startovní jamky. Tato práce se konala za přítomnosti strážníka a živého zájmu četného obecenstva. Když prvý Ostravský startér Antonín Podešva odstartoval z vojenské pušky závod, jeden bodrý havíř poznamenal: „Co su to za blozni, najprem še jakeši džuri nakopaju a potym od nich utečum“. Kdo zvítězí dnes zatím nevíme, ale tehdy vyhrál Boleslav Moravec v čase 15:03 min.

9. km

Dnešní maraton se odkazuje na ten první Slezský marathon, který se běžel v roce 1923 z Opavy do Ostravy. Na startu stálo tehdy pouze 17 borců – jaký to rozdíl oproti dnešnímu dni… Cíl závodu byl právě na ulici 1. máje, po které právě běžíš Ty. Zde měla totiž zázemí Průmyslová a živnostenská výstava a maratonci proběhli mezi dvěma orientálními věžemi a podél záhonu doběhli před hudební pavilon (altán, který vidíš na fotce). Závod pořádali kluci z S.K. Moravská Ostrava. Více si můžeš o závodě přečíst zde. Špatnou zprávou je, že pro Tebe to tady ještě nekončí. Běžíme dál.

9,5. km

Jsi v městské části Vítkovice. Zde je doupě Třech tygrů. Dávej pozor a našlapuj opatrně.  Svůj brloh mají v bývalém kině Mír. Právě tady pracoval v důchodu komunisty (dříve nacisty) perzekvovaný Antonín Záviš (1883-1965) – otec zakladatel Ostravské atletiky a později starosta Sokolské župy Moravskoslezské. Byl to právě on, kdo inicioval vznik první „atletické dráhy“ pod Hulváckým kopcem.   

9,8. km

V myšlenkách se zkus přenést ještě hlouběji do minulosti. Probíháš jen 150 m od Lidické ulice, kde se dne 21.4.1924 konal první ročník běhu Napříč Vítkovicemi. Na trati dlouhé 5 800 m se běželo nepřerušeně 25 ročníků a svoji stopu tady zanechal i Emil Zátopek. Níže uvedená fotografie je z ročníku 1940, kdy vyhrál Zelenka (SK Baťa Zlín) v čase 17:48 min.

11,5. km

Již zmíněný běh Napříč Vítkovicemi pořádal oddíl SSK Vítkovice, který vznikl v Ostravě v roce 1924. Díky skvělému vedení se postupně prodral do popředí mezi Ostravskými atletickými kluby. Zde se pak v průběhu doby podařilo postavit nejmodernější atletický stadion u nás. Platilo to tehdy, ale i dnes.  Slavnostní otevření bylo plánováno na 1.5.1939, jenže přišla okupace Československa, a tedy i stadionu. Ten směli využívat pouze Němci. Válku stadion přečkal naštěstí bez větší újmy.    

Na stadioně se dnes koná třeba Zlatá tretra. Jo a bylo to tady, kde běhal i famózní Usain Bolt. Teď jsi tu však ty a čeká tě kolečko v první dráze na stadionu. Bacha, na sprint je ještě brzy.

15. km

Dolní oblast Vítkovic. Ostravské Hradčany.  Neskutečný živý skanzen kdysi velmi průmyslové Ostravy. Důl, koksovna, vysoké pece, plynojem… Tady stojí za to zastavit. Ne dnes. Vrať se tu příště a v klidu si vychutnej tamní atmosféru.

16. km

Přeběh přes Ostravici po nově otevřené lávce od architekta Josefa Pleskota. Nech se nést (pomyslně) proudem této 65 km dlouhé řeky pramenící v nedalekých Beskydech.

18. km

Na 18. kilometru Tě bude čekat oběhnutí Slezsko-ostravského hradu ze 13. století. Těch zapálených historiků se teď už najde asi minimum. Prohlídku nech opět na jindy a pokračuj dále podél řeky Ostravice.

19. km

Karlův nemáme, ale máme most Miloše Sýkory. Ten zde stojí od roku 1914 a pojmenován je po soustružníkovi, který zde položil život dne 30.4.1945. Stalo se tak při záchraně nacisty podminovaného mostu, kteří chtěli zbrzdit postup Rudé armády. Tolik praví alespoň komunisty propagovaná legenda. Historici jsou ale trochu skeptičtější… Přeběhni na druhou stranu řeky.

21. km

Campus Ostravské univerzity tě čeká na 21. kilometru. Nejnovější velká stavba v městě Ostrava čeká právě na Tebe. 

Cíl?

A víš, co je v tuto chvíli to nejlepší? Že pokud běžíš maraton, tak si můžeš výše uvedené zajímavosti vychutnat ještě jednou 😊 No a půlmaratonce vítáme v cíli. Dokázali jste to!


David Bíbrlík avatar
David Bíbrlík
Líbil se Vám článek? Možnost sdílení: