| Autor: tereza.dec

Pojďme si trochu zabrouzdat do minulosti a připomenout si, kde vlastně celá tradice běhu a maratonu začala.

Marathón je osada ve východním Řecku u Egejského moře, kde v září roku 490 před n. l. byla vybojována bitva, v níž Řekové pod vedením Miltiada zvítězili nad silným perským vojskem. Bylo to jedno z nejslavnějších řeckých vítězství. Na tomto bojišti dodnes stojí mohyla s nápisem: „Nejlepší bojovníci aténští u Marathónu rozdrtili vpád Medů.“ Zprávu o tomto vítězství přinesl do Athén posel vytrvalec Fheidippides, který ohlásil tuto radostnou novinu slovy: „Zvítězili jsme“ a padl mrtev k zemi.

Na základě této historické události byl maratónský běh zařazen do programu 1. olympijských her 1896 v Athénách, které byly obnoveny zásluhou Francouze Pierra de Coubertina. Maratón se běžel na historické trati, která měřila 36 700 m. Zvítězil Řek Louis Spyridon časem 2:58:50 hodin. Po olympijských hrách v Antverpách v roce 1920 byla historická trať znovu přeměřena a stanovena na příště přesně 42 195 m. Louis Spyridon byl posledním členem olympijské štafety, který zapálil olympijský oheň na XI. olympijských hrách v Berlíně v roce 1936 – 40 let po svém vítězství v maratónu na I. olympijských hrách v roce 1896 v Athénách.

Maratónský běh je jednou z nejnáročnějších atletických disciplín a jeho popularita rok od roku roste. Právem se maratón stal vyvrcholením všech dosavadních olympiád.